Att arbeta som konsult

Rekrytering

Olika anställningsformer

Vi har många lediga tjänster inom olika tjänsteområden. Anställningsformen varierar - antingen är du anställd hos oss och arbetar som uthyrd på något av våra kundföretag, eller så blir du anställd direkt av våra uppdragsgivare. Ett tredje alternativ är att du har ett eget företag och arbetar som underkonsult till Wise Professionals. Det senaste alternativet är vanligast vid så kallad Interim Management, det vill säga när man går in som chef hos en av våra kunder under en kortare period.

Hos oss kan du välja mellan att arbeta heltid, deltid eller extra som timanställd.

Rätt person på rätt plats

För att passa som konsult hos oss förväntar vi oss självklart att du är kompetent både socialt och inom området du ska arbeta. Varje gång en medarbetare skall hyras in på ett kundföretag gör vi en noggrann analys av företaget, från affärsidé till företagskultur. Vi ser därefter till att hitta den bästa matchningen med den konsult vars meriter, kvalifikationer och personlighet stämmer bäst in. Oftast resulterar detta i ett lyckat samarbete och varje gång något av våra kundföretag väljer att anställa en av våra medarbetare ser vi det som det bästa betyg både vi och den anställde kan få!

Värdefull erfarenhet

Att arbeta som en inhyrd medarbetare innebär ett stort antal fördelar. Det ger en unik möjlighet att få arbeta med nya och utmanande arbetsuppgifter och att få bekanta sig med olika branscher och företag. Många av våra konsulter arbetar hos oss i väntan på att deras nya drömjobb ska dyka upp eller för att få ny kunskap och värdefull erfarenhet.

Eftersom vi som bemanningsföretag har en överskådlig storlek både geografiskt och med avseende på antalet anställda, kan vi hålla en personlig kontakt med alla våra konsulter. Vi håller kontinuerligt enskilda uppföljnings- och utvecklingssamtal.

Wise Professionals AB    Box 22109  104 22 Stockholm • Tel 08-555 290 00 • Fax 08-555 290 59