Wise rekryterar nyckelroller till energisektorn

Gasum är experter inom den nordiska gassektorn och energimarknaden. Tillsammans med sina samarbetspartners främjar de utvecklingen mot en koldioxidneutral framtid. Ett otroligt viktigt uppdrag.

Kort om
Gasum är experter inom den nordiska gassektorn och energimarknaden. Wise fick uppdraget att rekrytera fem specialistroller.

Uppdraget: att bygga rätt kompetens för en ny strategi

Wise fick i uppdrag att rekrytera fem specialistroller till Gasum i samband med en ny strategisk inriktning. Det gjordes en omorganisation där man tillsammans med ledningsgruppen identifierade vilka roller som behövdes som en del av det strategiska arbetet.

Fräs Annika Andersson har jobbat på Gasum i 1,5 år som chef för en avdelning som implementerar större investeringsprojekt. De gjorde flera rekryteringar tillsammans med Wise. Den ena rollen var som Head Project Manager för de stora investeringsprojekten. Det är en roll med ett tungt ansvar, där varje projekt rör sig om upp till 550 miljoner kronor. Rollen har inte ett direkt personalansvar men innebär ändå att personen behöver kunna leda en stor grupp med både interna och externa medarbetare.

– De gjorde flera rekryteringar genom Wise. Den ena rollen var som huvudprojektledare för de stora investeringsprojekten. Det är en roll med ett tungt ansvar då varje projekt rör sig om upp till 550 miljoner kronor, säger Fräs Annika Andersson, Senior Manager Execution Projects på Gasum.

Som komplement rekryterade man även en junior projektledare som ska vara ett stöd för den seniora. Det här är också ett sätt att få in yngre kollegor i bolaget samtidigt som man kan forma personen så att de kan växa in i en mer senior roll i framtiden.

Sist men inte minst rekryterade man också en Technical Design Lead till Annikas team. Den här personen ger tekniskt stöd till projektledaren och tar fram en kravställning för att säkerställa vilka tekniska krav som ställs på de olika anläggningarna. Det är en viktig roll där personen behöver ha en strategi för hur man säkerställer ett enhetligt arbetssätt i alla projekt.

– Därför tog Wise ett helhetsgrepp i rekryteringen och hjälpte oss att hitta rätt kompetens även för den här typen av specialistroll, säger Annika.

Ett samarbete byggt på förtroende och träffsäkerhet

För Gasum handlade det inte bara om att hitta rätt kompetens utan också om att hitta en partner som kunde leverera med både precision och tempo i en komplex rekryteringssituation.

– Eftersom det var en rekrytering av roller som är svåra att hitta valde vi att höra av oss till just Wise, säger Madeleine Lidetoft, HR Manager på Gasum.

– Vi har jobbat med Wise tidigare och kände oss trygga med dem som partner. Dessutom har Wise relativt nyligen tillsatt tjänster med bra resultat. Jag uppskattar att de är effektiva och att man får snabb återkoppling så att det aldrig blir stopp i processen. Annika och Andreas är otroligt upptagna med annat, då är det viktigt att vi har en smidig process.

Madeleine Lidetoft, HR Manager på Gasum

Rätt kompetens för komplexa roller

– Det krävs en bredd, med både teknisk och processmässig kompetens, säger Andreas Berg.

Andreas Berg har varit på Gasum i cirka fem år och är chef för avdelningen som utvecklar företagets investeringsprojekt. De har rekryterat två roller med hjälp av Wise. Till hans avdelning behövdes två olika projektledare, där rollerna krävde en kombination av teknisk och processmässig kompetens.

Det slutade med att de hittade två olika profiler som på ett bra sätt kompletterade gruppen. Dessa projektledare leder både interna och externa resurser och driver flera projekt parallellt.

Hur ser framtiden ut för Gasum? 

– Vi ska leverera sju terawattimmar biogas 2027, så vi har mycket att göra, säger Annika.

– Även om det historiskt har varit så att biogas gått till bussar i större städer och till privatbilism, så finns det mycket mer att göra. Vi har byggt ett stationsnät av gastankstationer så att företag som till exempel IKEA, Axfood eller Ica utan problem ska kunna välja lastbilstransporter som drivs av förnybart bränsle. Inom industrin finns dessutom ett nästan omättligt behov, säger Andreas.

Resultatet: rätt kompetens på plats

Hur hittar man rätt kompetens till så specialiserade roller?

– Min uppfattning är att det är teamwork. Madeleine, Annika och Andreas på Gasum är experter på sin organisation och vi på Wise är experter på rekrytering, då skapas bra synergier, säger Jessica Tschöp, ansvarig rekryterare.
– Sedan var det avgörande att vi kunde anpassa vår leverans efter behovet och hitta rätt kompetens även för mer specialiserade roller. Det är så vi på Wise kan hjälpa till med hela affären och matcha rätt rekryteringskonsult till rätt bolag.

Hur gick Wise till väga för att lyckas med uppdraget?

Wise skapade en projektledargrupp bestående av fem rekryteringskonsulter. Detta för att öka effektiviteten, möta den korta deadlinen och samtidigt säkerställa rätt specialistkompetens genom hela processen.

Rekrytering är ett hantverk

Att matcha rätt kompetens med rätt företag är ett hantverk, det kan liknas vid att lägga ett pussel. Saknas en eller flera bitar är det svårt att se hela bilden. I dagsläget händer det mycket på marknaden och behovet av att snabbt hitta rätt kompetens är stort.

Vi på Wise arbetar kontinuerligt med att ha våra talanger redo, så att vi kan hjälpa företag i rätt tid med rätt kompetens.

Hör av dig om du har liknande behov

Rekrytering handlar om att hitta balansen mellan effektivitet och anpassningsförmåga – samtidigt som kvaliteten alltid står i centrum. Det handlar också om att arbeta transparent, ärligt och genuint, med både kandidat och kund.

Det är i det samspelet som verkligt värde skapas.

Vill du ha hjälp med liknande uppdrag, kontakta Jessica Tschöp, rekryteringschef på Wise.

HR
Jessica Tschöp

Business Manager Recruitment

Vill du veta mer om hur Jessica tänker kring rekrytering, ledarskap och människor? Tveka inte att höra av dig. Hon delar gärna med sig, bollar idéer eller berättar mer om hur vi jobbar på Wise HR.